Karta kredytowa – plusy i minusy posiadania

Karta kredytowa to jeden z rodzajów karty płatniczej, którą wydaje bank. Posiadanie karty wiąże się z uzyskaniem limitu kredytowego. W praktyce oznacza to, że właściciel dysponuje pieniędzmi, których w rzeczywistości nie posiada. Aby otrzymać kartę nie potrzeba posiadać konta w banku, który ją wydaje. Jednak klient, który ubiega się o jej przyznanie musi spełnić kilka warunków, a mianowicie musi posiadać zdolność kredytową i musi mieć pozytywną historię kredytową w BIK. Operacje wykonywane przez posiadacza karty są rozliczane w ciężar otrzymanego limitu. Co miesiąc bank przysyła zestawienie dokonanych transakcji w formie wyciągu, oraz informacje dotyczące minimalnej spłaty.

Cechą charakterystyczną karty kredytowej jest okres bezodsetkowy, czyli czas, w którym bank nie nalicza odsetek od wykorzystanego limitu. Oznacza to, że jeżeli właściciel karty spłaci w 100 % zadłużenie wskazane przez bank, to nie będzie musiał płacić odsetek od kredytu. Jednak jeżeli wskazane zadłużenie zostanie spłacone tylko w części, to odsetki trzeba będzie zapłacić nie od brakującej kwoty, ale od całości zadłużenia. Okres bezodsetkowy trwa zazwyczaj kilkadziesiąt dni (ok. 54).

Rodzaje kart kredytowych

Banki oferują kilka rodzajów kart kredytowych. Najbardziej popularny jest podział ze względu na kolor. Mamy więc karty:

 • zwykłe
 • srebrne
 • złote
 • platynowe

Każda z powyższych kart może być obsługiwana przez VISĘ, MasterCard, American Express.

Korzyści i ryzyko związane z posiadaniem karty

Z karty kredytowej można korzystać na całym świecie, oczywiście w ramach przyznanego limitu kredytowego. Dzięki niej klient ma łatwy i wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy w sytuacji kiedy nagle zabraknie gotówki na realizację nieprzewidzianych wydatków lub kiedy zwyczajnie po prostu zabraknie środków na codzienne zakupy.

Jednocześnie przyznanie limitu na karcie kredytowej wiąże się ze sporym ryzykiem. Łatwy i szybki dostęp do pieniędzy może rodzić pokusę do szybkiego wydania środków i tym samym do popadnięcia w długi. Zwłaszcza wtedy kiedy będziemy niezbyt umiejętnie korzystać z karty. Spłata tylko miesięcznego minimalnego zadłużenia może doprowadzić do powstania sporego zadłużenia.

Jakie parametry mają wpływ na atrakcyjność karty?

Wybierając bank i kartę kredytową należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych wartości.
A mianowicie na:

 • koszty związane z wydaniem i użytkowaniem karty (przeważnie za użytkowanie karty trzeba zapłacić prowizję. Zwykle karta jest bezpłatna dla jej aktywnych użytkowników)
 • kwotę ubezpieczenia (w większości banków ubezpieczenie karty jest dobrowolne),
 • wysokość oprocentowania po upływie okresu bezodsetkowego (oprocentowanie na karcie kredytowej jest przeważnie znacznie wyższe w porównaniu z oprocentowaniem kredytu, ale może być różne w poszczególnych bankach),
 • koszt przewalutowania płatności w obcej walucie.

Więcej o karcie kredytowej

 • nie należy wypłacać gotówki w bankomacie, na poczcie, czy w sklepie korzystając z usługi cashback, ponieważ w takim wypadku koszty znacznie wzrastają,
 • całość zadłużenia najlepiej spłacać w okresie bezodsetkowym,
 • karta kredytowa może zastąpić kredyt ratalny (niektóre banki pozwalają zaciągnąć kredyt ratalny w karcie),
 • kartę należy używać często lub wcale (minimalna roczna kwota obrotu na karcie może uchronić od zapłaty opłaty rocznej naliczanej za używanie karty),
 • zadłużenie na karcie powinno być kontrolowane na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *